U Prijedoru je danas otvoren Međunarodni stručni skup pod nazivom “Biblioteke za održivu budućnost” u organizaciji Društva bibliotekara Republike Srpske, a okupio je više od 150 učesnika.
Predsjednica Društva bibliotekara Republike Srpske LJiljana Knežević rekla je da je na skupu i 40 predavača iz Republike Srpske, Srbije i, prvi put, Sjeverne Makedonije.
“Dugi niz godina imamo izvanrednu saradnju sa Bibliotekarskim društvom Srbije, a sad ćemo nastojati da proširimo tu saradnju i na međunarodnom planu, što znači da ćemo pokušati da se borimo zajednički za sredstva iz evropskih fondova“, rekla je Kneževićeva novinarima u Prijedoru.
Direktor Narodne univerzitetske bibliotike Republike Srpske LJilja Petrović-Zečić ocijenila je da su bibliotekari duže godina u teškoj poziciji, da informacione tehnologije, a sad i vještačka inteligencija, pomažu u ovom poslu, ali i ugrožavaju profesiju, možda čak i obesmišljavaju postojanje bibliotekara.
“Teži se ka tome da bibliotike postoje bez bibliotekara odnosno da se koriste knjigomati i aplikacije za preporuke i pronalaženje knjiga. Vi danas možete da ćaskate s vještačkom inteligencijom o knjigama, što mislim da je ekskluzivitet jednog bibliotekara i pravi odnos između bibliotekara i čiaoca”, dodala je Zečićeva.
Milica Kotur iz Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske kaže da Društvo bibliotekara ima status reprezentativnog udruženja, da su bibliotekari izuzetno vrijedni i radni ljudi i da kod njih sve funkcioniše besprijekorno.
“Upravo su bibliotekari rizničari naše baštine, našeg kulturnog nasljeđa, tradicije i naš je zadatak da upravo tu struku i mi podržimo i da ispratimo sve njihove aktivnosti, jer ne samo da su aktivni u čuvanju, prezentovanju i činjenju dostupnom knjige, oni su aktivni u primjeni savremenih tehnologija”, kaže Koturova.
Ona je dodala da je bibliotekarstvo jedna od najznačajnijih struka i bibliotečka djelatnost je djelatnost od posebnog značaja za Republiku Srpsku.
Izvor: SRNA – Free radio Prijedor