Ivan Vidaković (31), radnik firme „Konzum“ iz Prijedora, uhapšen je tokom poslovnog puta u Hrvatskoj, a na osnovu potjernice koju su za njim raspisale Sjedinjene Američke Države (SAD) 2001. godine.
„Nezavisnim“ je potvrđeno da je Vidaković 30. novembra 2001. godine u Bouling Grinu u državi Kentaki skrivio saobraćajnu nesreću u kojoj je poginula 45-godišnja Keti Luis. Kako je Vidaković u trenutku nesreće bio, kako je navedeno, u pijanom stanju, američko pravosuđe je u aprilu 2002. godine podiglo optužnicu protiv njega zbog teških krivičnih djela, ubistva i vožnje u pijanom stanju. Saznajemo da je Vidaković u pomenutoj nesreći takođe bio povrijeđen i smješten u lokalnu bolnicu.
Nakon pružene pomoći, Vidaković je, prema navodima iz SAD, iskoristio propust policije i na zaprepaštenje rodbine poginule pobjegao. Vidaković se zatim vratio u Prijedor i u međuvremenu zasnovao porodicu, ne sluteći da bi jednog dana zbog potjernice iz SAD mogao biti uhapšen.
Na internet stranicama policije države Kentaki fotografija ovog Prijedorčanina kao i njegov puni identitet zavedeni su i danas pod oznakom „jedan od najtraženijih bjegunaca“.
Okružni sud u Kentakiju je u aprilu 2002. godine potvrdio optužnicu protiv Vidakovića, a kako se nije pojavio na saslušanju, Interpol u Vašingtonu je nekoliko dana kasnije raspisao međunarodnu potjernicu za bh. državljaninom. On je bio sve do prije nekoliko dana u bijegu, a kako nam je potvrđeno, Županijski sud u Zagrebu mu je u petak nakon saslušanja odredio ekstradicioni pritvor u kojem bi trebalo da bude do deportacije u SAD.
Šokirana Nevena Vidaković, supruga uhapšenog, ispričala je u telefonskom razgovoru za „Nezavisne“ da ne može vjerovati da je njen suprug lišen slobode.
„Ivan je zaposlen u ‘Konzumu’ i otišao je na poslovni put u Zagreb, gdje su ga uhapsili. Znam da je moj suprug oslobođen za ovu nesreću i to još prije šest godina pred međunarodnim sudom u Sarajevu“, izjavila je Vidakovićeva.
Navela je da će detaljnije informacije o čitavom slučaju znati tokom ove sedmice, a ujedno je dodala kako je ogorčena zbog činjenice što se niko od državnih organa BiH nije uključio u proces da pomogne njenom suprugu koji je državljanin BiH.
Nikola Sladoje, pomoćnik ministra pravde BiH za međunarodnu pravnu pomoć, izjavio je da domaće pravosuđe nije dužno da bilo šta uradi u slučaju „Vidaković“.
„Po službenoj dužnosti jedino možemo obavijestiti nadležni MUP da je uhapšen. Ako nam se neko pismeno obrati, možemo pružiti pomoć, ali Vidakovića je uhapsila druga država i ona ga može izručiti zemlji koja je raspisala potjernicu za njim. Drugo bi bilo da smo ga mi uhapsili, tada ne bi bio izručen jer je naš državljanin“, zaključio je Sladoje.
U skladu sa Zakonom o krivičnom postupku Hrvatske, američko pravosuđe bi u narednih 40 dana trebalo dostaviti svu neophodnu dokumentaciju i jasno precizirane razloge, kao i dokaze zbog čega traže izručenje državljanina BiH, u protivnom njihov zahtjev bi trebalo da bude odbačen.
Nezavisne novine