Stečaj i kontroverzno „neuspješni“ biznismen Radojica Ratkovac godinama, nekažnjeno, putuju zajedno. Brojne firme koje je privatizovao, nakon isisavanja kapitala, završile su na privrednom groblju. Ekološka katastrofa koja je nedavno zadesila njegov propali prnjavorski ribnjak, zabrinula je i Prijedorčane jer je i ribnjak „Saničani“, najveći ribnjak u BiH, takođe u stečaju.
Privremeni stečajni upravnik u ribnjaku „Saničani“ Mirko Marčeta uvjerava sugrađane da su oni dobro organizovani, te da u tom, jednom od nekadašnjih najvećih privrednih potencijala u regiji, ne može doći do katastrofe koja je zadesila Prnjavor.
„Nema govora da se u Saničanima desi isto što i u Prnjavoru. Sve smo obezbjedili kako se to ne bi desilo i što se tiče čuvanja i što se tiče nivoa vode, tamo postoje ljudi koji hrane ribu. Sve radimo kako ne bi došlo do ekološke katastrofe“, naglasio je Marčeta u izjavi za CAPITAL.
Govoreći o samom postupku stečaja, Marčeta je istakao da je prvo ročište već održano, te da se drugo očekuje u oktobru.
Veliki privredni potencijal dogurao do stečaja
Podsjetimo, stečaj u Ribnjaku „Saničani“ otvoren je u martu ove godine i to osam mjeseci nakon što je to zahtijevalo Pravobranilaštvo Republike Srpske.
Kako je CAPITAL ranije pisao, ovo nekada uspješno preduzeće nije uspjelo da preživi propalog biznismena Radojicu Ratkovca koji ga je kao i sva druga preduzeća koja je privatizovao doveo do stečaja.
Zbog duga od 362.248 maraka prema dobavljačima i državi računi firme su blokirani još od 2016. godine.
Godišnji gubici „Saničana“ od 2017. do 2019. godine se kreću između 400 i 450 hiljada KM, dok su prihodi zanemarivi.
Stečajni upravnik je ranije procijenio da se iz imovine ribnjaka mogu pokriti samo troškovi stečajnog postupka.
Važno je napomenuti da je Ratkovac preuzeo poslovanje nad ribnjakom “Saničani” 2013. godine i osim gomilanja dugova i obaveza nije uradio ništa korisno za preduzeće i njegove zaposlene.
Kriza u ribnjaku, iz kojeg se nekada godišnje izlovljavalo i po 1.500 tona ribe, kulminirala je u martu 2019. godine. Radnici su zbog dugovanja obustavili izlov, a jedan od njih je i fizički nasrnuo na Radu Ratkovca, Radojičinog brata i nekadašnjeg direktora.
Kako se poslovalo u ribnjaku uvjerila se i prijedorska policija. Radu Ratkovca i Pavlu Vurunu kao rukovodioce su prije tri godine prijavili Okružnom tužilaštvu u Prijedoru zbog sumnje da su preduzeće oštetili za 762.000 KM.
Autor: Bojana Ninković – Capital.ba