Ono što stanovnike Prijedora svakodnevno opterećuje, a lokalnu vlast zabrinjava je pojava velikog broja prosjaka na ulicama grada, među kojima je mnogo duševno oboljelih.
Oni ne samo da veoma agresivno zaustavljaju prolaznike, već ih i vrijeđaju pa i fizički nasrću na njih, a na parking mjestima na Jerezi i kod Centra za socijalni rad gotovo je nemoguće kupiti parking kartu jer ih prosjaci nude u preprodaji. Mnogi strahuju i da će im, ako ne izađu u susret prosjacima, oštetiti vozilo.
Prema riječima komandira policijske stanice Prijedor 2 Zorana Inđića, prosjačenje je bezbjednosni, ali i opštedruštveni problem. Inđić je potvrdio da je prijedorska policija evidentirala više lica koja se bave prosjačenjem, kao i onih koju ih organizuju, i da većina od njih nema ličnih dokumenata.
– Uglavnom su to romska djeca, ali ima i odraslih i djece drugih nacionalnosti, kao i beskućnika koji zaustavljaju stanovnike i traže pomoć. Mnogi od njih nemaju stalno mjesto boravka, a uglavnom dolaze iz Bihaća, Sanskog Mosta, Tuzle, Doboja i Zenice – rekao je Inđić.
Predsjednik Foruma za bezbjednost Draško Ðenadija tvrdi da od policije stižu informacije da takva lica legitimišu, uručuju im prekršajne prijave i prosljeđuju nadležnim sudskim organima, ali se oni ubrzo ponovo pojavljuju na našim ulicama.
– Ovaj se problem mora sistemski riješiti, jer na ulicama su i beskućnici i duševni bolesnici, tako da su njihova ponašanja često nepredvidiva i kao takva lica mogu biti i opasna po okolinu – rekao je Ðenadija i dodao da se sumnja da je riječ o organizovanom prosjačenju, da neko djecom i invalidnim licima manipuliše radi sticanja određene dobiti.
– Naši, domaći Romi ne prose. Mi smo protiv toga, kao i protiv prosjačenja iako samo dva Roma imaju stalni posao, većina zarađuje prodajući staro gvožđe – tvrdi predsjednik prijedorskog Udruženja Roma Ramo Salešević.
U prijedorskom Centru za socijalni rad ističu da se raznim aktivnostima i programima zbrinuta većina socijalno ugroženih lica, među kojima su i Romi.
Duševni bolesnici
Draško Ðenadija je istakao da je ostao zaprepašćen podatkom da se na ulicama Prijedora nalazi 93 duševna bolesnika, koji čekaju smještaj u nekoj od specijalizovanih ustanova i za koje često nema ko da plati takvo zbrinjavanje.
– Ova lica često prosjače, tražeći pomoć za liječenje, ali se nikad ne zna šta se može desiti i kakve probleme samo oni mogu izazvati, tako da su i potencijalna opasnost za stanovnike – rekao je Ðenadija.
Glas Srpske