“Unapređenje kvaliteta života lica sa invaliditetom – Moje mjesto za parking” naziv je kampanje koju su u Prijedoru pokrenule i javnosti predstavile četiri lokalne organizacije civilnog društva koje zagovaraju da se ispoštuje propis po kojem tri odsto parking mjesta treba da budu za lica sa invaliditetom.
Cilj je uskladiti propise lokalne zajednice sa zakonskim obavezama kada je riječ o mjestima za parking lica sa invaliditetom i spriječiti zloupotrebe znaka pristupačnosti kojim se obilježava vozilo kojim upravlja osoba sa oštećenim ekstremitetima ili kojim se prevozi osoba sa invaliditetom.
Kampanju vode Udruženje građana “DON”, Udruženje građana za pomoć djeci sa razvojnim poteškoćama “Plavi balon”, Udruženje roditelja djece sa razvojnim smetnjama “Neven” i Udruženje paraplegičara oboljelih od dječije paralize i ostalih tjelesnih invalida.
Direktor Udruženja građana “DON” Murisa Marić rekla je na konferenciji za medije u Prijedoru da je pokrenuta inicijativa za izmjene odluke o bezbjednosti saobraćaja na putevima ovog grada i Pravilnika o uslovima, načinu korišćenja, organizaciji i načinu naplate parkiranja na javnim parkiralištima, o uslovima i načinu premještanja i blokiranja vozila, visini naknade za premještanje, smještaj i deblokiranje vozila.
Marićeva je pojasnila da se izmjene odnose na zakonom propisano horizontalno i vertikalno obilježavanje parking mjesta kako na javnim, tako i na parkinzima ispred tržnih centara, broj parking mjesta na javnim parkinzima, te izricanje novčane kazne za nesavjesno parkiranje na obilježenim mjestima za lica sa invaliditetom.
Ona je istakla da se mora skrenuti pažnja javnosti da vozila kojim upravlja osoba sa oštećenim ekstremitetima ili kojim se prevozi osoba sa invaliditetom moraju biti obilježena znakom pristupačnosti i samo takva vozila se mogu parkirati na označena parking mjesta za osobe sa invaliditetom.
“Dodatni problem ovoj populaciji predstavljaju lažni znakovi pristupačnosti koji se kupuju i postavljaju u vidu naljepnica. Napominjemo da znak pristupačnosti ima jasno definisan izgled i da ga izdaje samo nadležno ministarstvo unutrašnjih poslova sa serijskim brojem, rokom važenja i registarskim tablicama vozila”, naglasila je Marićeva.
Za izdavanje ove kartice jedino su nadležna ministarstva unutrašnjih poslova u Republici Srpskoj, u Federaciji BiH i u Brčko distriktu na osnovu invalidnosti utvrđene u procentu 80 i više.
“Osim ovih nepravilnosti koje sada već postoje, tu je problem sa parking mjestima ispred tržnih centara, koji se vode kao nekategorizovani putevi, te podliježu cjelokupnoj zakonskoj regulativi i treba da su obilježeni vertikalnom i horizontalnom signalizacijom”, istakla je Marićeva.
Ona je dodala da je kartica pristupačnosti međunarodna oznaka plave boje sa bijelim obilježjem, te naglasila da je kazna za pogrešno parkiranje na mjestima za lica sa invaliditetom 200 KM.
Marićeva je pozvala građane da poštuju propise u ovoj oblasti, da ne koriste parkinge za lica sa invaliditetom i da prijave saznanja o onima koji ih zloupotrebljavaju.
Kampanja je dio projekta PRAGG koji finansira Vlada Švajcarske.
Izvor: SRNA – Free radio Prijedor