Oko 2.000 građana Prijedora učestvovalo je danas u obilježavanju 30 godina odbrane grada Prijedora, što je do sada najmasovnije i najorganizovanije obilježavanje ovog datuma.
Željko Goronja bio je pripadnik izviđačko-diverzantske čete Zorana Karlice 43. motorizovane brigade i rano ujutro 30. maja 1992. godine dobio je poziv iz kasarne da se javi na položaj jer je grad napadnut.
„To jutro u 4:15 ovdje smo kraj SUP-a prolazili i tek smo tad ugledali da ima dosta mrtvih i ranjenih drugova, naših saboraca. Mi smo bili u `pincgaueru`. Ovdje je bila udarna grupa `Zelenih beretki` sa komandirom Muhićem, koji je bio aktivno vojno lice, poručnik po činu. Tu smo uletjeli u njihovu zasjedu pošto su već ovuda sve pobili, naše saborce i policajce koji su držali punktove, a oni su imali mitraljeska gnijezda“, prisjetio se Goronja.
Preko puta zgrade gimnazije, gdje je napadnuto ovo vojno vozilo, preživjeli borci ove čete danas su prislužili svijeće.
„Taj prvi udar mi smo odbili od zauzimanja SUP-a. Neđo Katić i Vukašin Ritan su nastradali, dok je nas pet teško bilo ranjeno u tome `pincu`. Poslije toga smo se nekako dovukli do plavog solitera, kroz Kokin grad, prema bolnici“, rekao je Goronja.
Dragoljub Rosić, borac Karličine jedinice, smatra da je današnji dan bio presudan za budućnost srpskog naroda u Prijedoru.
„Od tada više ništa nije bilo isto. Događanja u samom gradu tada, taj dan napada i odbijanje naše, poslije toga vlast je srpska bila i u policiji i opštini, a onda smo išli dalje po rasporedu, po ratištima Republike Srpske“, rekao je Rosić.
Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor istakao je da se, uz Organizaciju porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, ove godine i Gradska uprava uključila u organizaciju ovog veoma bitnog istorijskog događaja.
„Poštujući sve žrtve jednako, želimo istaći i naglasiti da to znaju svi, posebno mlade generacije, da je naš grad tada napadnut, da Srbi nisu nikoga napali, već su branili svoje kuće, svoja ognjišta, svoje porodice. Nažalost, to su neki životom platili“, naveo je Javor.
Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila grada Prijedora Zdravka Karlica podsjetila je na to da je na današnji dan krenuo napad muslimansko-hrvatskih paravojnih formacija sa šest strana na Prijedor.
„Moram reći da su hrabri ljudi izviđačko-diverzantske čete najviše podnijeli ovdje pri odbrani grada. Moj muž /Zoran Karlica/ tad je ranjen, a preminuo je nakon šest dana. Nažalost, istina o događajima u Prijedoru nikad nije dokazana onako kako je bilo“, ukazala je Karlica.
Vršilac dužnosti načelnika Odjeljenja za boračko-invalidsku zaštitu grada Prijedora Ranko Kolar naveo je da je Prijedor danas multietnički grad i da su dobrodošli svi koji žele živjeti u miru.
„Ne želimo da drugima držimo lekcije iz prošlosti, ali slobodarski duh našeg naroda čuvajmo i ljubomorno branimo zbog budućnosti naše djece. Danas smo pokazali ko smo i zbog čega smo danas ovdje“, rekao je Kolar.
U napadu na Prijedor poginulo je 15 srpskih vojnika i policajaca, a 26 ranjeno.
Kod spomenika „Za krst časni“ brojne delegacije položile su vijence, služen je parastos i prislužene su svijeće u spomen-sobi „Kameni cvijet“.
Više fotografija možete pogledati u našoj galeriji na linku Dan odbrane grada, Prijedor, 30.05.2022..
Izvor: SRNA
Foto: GradPrijedor.com