Iako je planom upisa budućih srednjoškolaca u sljedeću školsku godinu bilo predviđeno da se među 40 odjeljenja raznih zanimanja upiše i odjeljenje obućara, niko od svršenih osnovaca prijedorske i susjednih opština nije pokazao interesovanje za ovu struku.
Zahtjev za uvođenje jednog odjeljenja u srednjoškolski obrazovni proces u kojem bi se obrazovali obućari uputila su Aktivu direktora srednjih škola Prijedor dva preduzeća koja se bave izradom dijelova obuće, a kojima nedostaju kvalifikovani radnici.
Oni su ponudili niz pogodnosti, kao što su prostor i mašine za obavljanje prakse te finansiranje prevoza učenika za vrijeme njenog obavljanja, a obećali su i njihovo zapošljavanje po završetku školovanja. Međutim, to za buduće srednjoškolce nije bilo dovoljno.
– Nezainteresovanost mladih za ovu struku me razočarala, ali me nije iznenadila, jer je to naša realnost, u kojoj se rad ne cijeni. Međutim, moramo da budemo svjesni da na ove prostore godinama neće doći visokosofisticirane tehnologije i da se moramo prilagođavati onome što nam se nudi – rekao je direktor preduzeća „Nova Ivančica“ d.o.o Kozarac Samir Alihodžić.
On je dodao da je većina od 154 njihova radnika do zaposlenja došla prekvalifikacijom za obućare, jer školske spreme koje posjeduju nisu obećavale skoro zapošljavanje u struci.
Među njima ima raznih zanimanja, od kojih su četvrtina frizeri, no uprkos tome već u prvom, junskom roku, upisao se planirani broj učenika za zvanje frizera.
Alihodžić se slaže da se ne mogu pohvaliti visokim platama, ali obrazlaže da je to zbog toga što radnici koji su prošli kroz prekvalifikacije nisu u mogućnosti da ispune predviđenu normu koju ispunjavaju kvalifikovani radnici, kojih je trenutno zaposleno samo 15.
On je istakao da zbog toga ne trpe samo zaposleni, već i preduzeće i naglasio da su ova dva razloga bila presudna što su uputili zahtjev za školovanje kvalifikovanih radnika.
Želje i mogućnosti
Alihodžić smatra da bi se nedostatak kvalifikovanih radnika, sa kojim se suočavaju mnoga proizvodna preduzeća u državi, mogao lakše prevazići ako bi se manje išlo za pustim željama djece i njihovih roditelja.
– Treba više koristiti iskustva iz razvijenih zemalja i njihovo kreiranje upisne politike u srednjoškolskom obrazovnom sistemu – istakao je Alihodžić.
Glas Srpske