Velika je žrtva i zasluga predaka što srpski narod danas živi u slobodi, zbog čega je i obaveza potomaka veća da ne dozvole da se veličina njihove žrtve i pobjede zaborave, poručio je na Mrakovici državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Vlade Srbije Miodrag Kapor.
„Živimo u vrijeme kada, pored virusa korona i drugih bolesti, sve više vlada i virus revizionizma i iskrivljavanja istorije kojim se želi od agresora i napadača napraviti žrtva, a žrtve prikazati kao krivce. Moramo pokazati svima da su Srbija i Srbi uvijek bili na pravoj strani, braneći svoju slobodu i nikada ne ugrožavajući druge“, rekao je Kapor u obraćanju povodom 79 godina od Bitke na Kozari.
On je naglasio da se pokazalo da je sjećanje na Drugi svjetski rat bilo prepreka mnogim zločinima devedesetih godina, da se nisu ponovile jame i masovni progoni, ali su mnogim životima iscrtane granice i sloboda.
„Danas Srbija i Republika Srpska stupaju hrabro naprijed, visoko uzdignuta čela, a glavu spuštamo samo na brojnim stratištima gdje su nam zločinci pokušali zatrti ime, vjeru i život“, poručio je Kapor.
Gradonačelnik Prijedora Dalibor Pavlović rekao je da je sudbina Srba sa Kozare jedna od najvećih tragedija koje su zadesile srpski narod u 20. vijeku.
„Da bi se sačuvala uspomena na tu tragediju, na čojstvo i junaštvo u odbrani nejači, ovdje se okupljamo svake godine da odamo počast stradalima sa željom da se to nikad ne zaboravi i da se ne zaborave svi koji su izgubili život na ovoj legendarnoj planini“, poručio je Pavlović na Mrakovici.
On je naglasio da Kozara živi u sadašnjim generacijama koje uče i znaju da je bitka počela 10. juna 1942. godine i da je trajala 27 dana, da je ta bitka simbol stradanja i otpora slobodarskog srpskog naroda u borbi protiv nacista i ustaša, u kojoj je ubijeno oko 40.000 civila, a 68.000 ih je protjerano i internirano u logore.
„Zato odavde danas šaljemo poruku da Kozara živi, da je u nama i oko nas, da je Kozara naša tuga i vječno živo sjećanje na stradanje, ali i naš ponos i naša snaga da uvijek i iznova i kada padamo na koljena, imamo snage da se uzdignemo i krenemo naprijed. Lekcija je to koju naša Kozara drži ovdje svake godine na ovaj dan, da se ne zaboravi, da se pamti i da se ponosi“, dodao je Pavlović.
Potpredsjednik SUBNOR-a Drago Todić naveo je da su partizanske jedinice sa više od 95 odsto bile popunjene srpskim borcima.
„Od 75.000 ljudi stradalih na Kozari bilo je 14.000 djece do 14 godina. Zar to nije genocid? To je primjer genocida na Kozari iz Drugog svjetskog rata, a sada nam neki pričaju da je srpski narod ovakav ili onakav. Nismo dozvolili u Odbrambeno-otadžbinskom ratu da nijedan neprijateljski vojnik dođe ovdje na Kozaru“, istakao je Todić.
Zvanicama su se obratili i predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović i srpski član i predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik, a u umjetničkom dijelu programa učestvovali su Udruženje za očuvanje tradicije iz Prijedora i etno grupa „Trag“.
Programu su prethodili parastos kod spomen-krsta i polaganje vijenaca i cvijeća na memorijalni zid spomenika na Mrakovici na koji su uklesana imena 33.398 ubijenih boraca i civila.
U Memorijalnom muzeju Mrakovica otvorena je izložba „Koncentracioni logor Jasenovac 1941 – 1945“ i prikazan film „Dara iz Jasenovca“. Izložba je realizovana u organizaciji Javne ustanove „Spomen-područje Donja Gradina“, autori su Tanja Tuleković i Dejan Motl, a u muzeju na Mrakovici gostovaće do 3. oktobra.
Obilježavanje godišnjice Bitke na Kozari zajednički organizuju odbori za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova vlada Republike Srpske i Srbije.
Izvor: SRNA – Glas Srpske