U Razvojnoj agenciji „PREDA“ u Prijedoru danas je počelo regionalno studentsko takmičenje hakaton koje je okupilo timove sa poljoprivrednih, elektrotehničkih i prirodno-matematičkih fakulteta univerziteta u Banjaluci, Bijeljini, Tuzli, Mostaru i Nikšiću.
Pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Goran Bursać izjavio je da je poljoprivreda ogroman poligon za informacione tehnologije /IT/ s ciljem da se pojeftini proizvodnja, poveća prinos i poboljša rentabilnost.
„Mi smo opredijeljeni da u narednim godinama sve više podržavamo ovakve projekte i uvodimo nove tehnologije. Poljoprivreda kakvu pamte naši očevi i ovo danas, to više nema nikakve veze jedno sa drugim. Ove godine smo u pravilnik o podsticajima ugradili i subvenciju za uvođenje novih i modernih tehnologija u poljoprivredi i inovacija u proizvodnji“, rekao je Bursać novinarima u Prijedoru.
Profesor doktor Miljan Cvetković sa Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Banjaluci rekao je da će ovo takmičenje trajati u kontinuitetu narednih 48 časova, da su hakatoni dosta čest oblik događaja koji predstavlja neformalni vid obrazovanja za studente.
„I za nas i za takmičare vrlo je interesantna tema optimalizacija uslova u zatvorenim prostorima“, rekao je Cvetković, napominjući da se sve češće poljoprivrednici odlučuju za proizvodnju u zatvorenim prostorima, ne samo povrtari, nego i voćari.
Osim pet ekipa studenata, učestvuje i jedna ekipa srednjoškolaca koji na poljoprivrednim programima rade u agenciji „PREDA“ već duži niz godina.
„Svaki doprinos koji bi olakšao ili unaprijedio proizvodnju u zatvorenom prostoru je ozbiljan izazov za ove mlade ljude da pokušaju da daju svoj odgovor na to“, istakao je Cvetković i dodao da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske već treću godinu podržava ovaj projekat.
Goran Rodić iz Razvojne agencije „PREDA“ rekao je da je čast biti domaćin ovakvog događaja.
„Zahvaljujem kolegama sa Poljoprivrednog fakulteta /u Banjaluci/ koji su prepoznali naš kapacitet i infrastrukturu koje smo razvijali u posljednjih nekoliko godina i doveli na nivo koji omogućava organizaciju ovakvog događaja“, kaže Rodić.
Takmičenje se organizuje u okviru „Erazmus plus“ projekta VIRAL čiji koordinator je Univerzitet u Banjaluci.
Izvor: SRNA – Glas Srpske