Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa dostavio je Gradskoj upravi Prijedor rješenje kojim se uspostavlja prethodna zaštita za objekat Radetića kula u ovom gradu, rečeno je Srni u Odjeljenju za prostorno uređenje grada.
Prethodna zaštita odnosi se na jednu katastarsku parcelu broj 2148, u katastarskoj opštini Prijedor jedan, a koja je u vlasništvu pet lica. Objekat se nalazi u Ulici kralja Petra Prvog Oslobodioca.
“Zaštićeni prostor i tangentna zona zaštićenog dobra biće utvrđeni po završetku valorizacije dobra”, navode u ovom odjeljenju.
Zakonom o kulturnim dobrima predviđeno je da je Zavod, kao ustanova zaštite nadležna za nepokretna kulturna dobra koja uživaju prethodnu zaštitu, kao i za njihovu zaštićenu okolinu, dužan da u roku od tri godine istraži i valorizuje dobro koje uživa prethodnu zaštitu i predloži njegovo utvrđivanje u kulturno dobro.
Ovim zakonom je propisano da Zavod skuplja podatke i valorizuje dobro koje uživa prethodnu zaštitu, te sačinjava elaborat o utvrđivanju kulturnog dobra.
“U postupku izdavanja lokacijskih uslova, za koje je nadležna jedinica lokalne samouprave, pribavljaju se smjernice Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa za izvođenje građevinskih radova na objektima koji se nalaze u evidenciji Zavoda”, pojašnjavaju u ovom odjeljenju.
Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske utvrdio je 20. septembra 2022. godine status prethodne zaštite za objekat Radetića kula.
Prethodna zaštita uspostavlja se za dobro koje se procjenjuje ili pretpostavlja da ima kulturnu vrijednost na period od tri godine.
Zdanje iz vremena austrougarske vladavine gradio je od 1883. do 1885. godine austrijski grof Vilhelm fon Rajc, koji ga je nakon Prvog svjetskog rata prodao i otišao iz Prijedora. Kulu će zajedno sa pripadajućim stambenim objektom nedugo potom kupiti čuvena prijedorska porodica Radetić, čiji potomci su i danas vlasnici ovih građevina.
Izvor: SRNA – DiV radio Prijedor