Na društvenim mrežama smo primijetili porast objava u kojima ljudi i organizacije potražuju donacije krvi za prijatelje, poznanike i sugrađane. Zanimalo nas je kolika je učinkovitost takvih objava na društvenim mrežama i da li mi kao inžinjeri možemo da doprinesemo bržem i efikasnijem skupljanju donacija krvi. Došli smo na ideju da izgradimo informacioni sistem, koji bi mogao da obavještava potencijalne donatore, u jako kratom vremenskom periodu, reda sekundi.
Neko vrijeme smo proveli istražujući moderne tehnologije koje se mogu iskoristiti za ovakav projekat, kako bi na dugi vremenski period dobili moderan i održiv sistem. Zatim smo razvili model web aplikacije, arhitekuru i dokumentaciju, demo verziju, a onda smo dalje nastavili da razvijamo čitav sistem. Aleksandar je razvijao korisnički interfejs, a Nikola je razvijao poslovnu logiku aplikacije, kazali su mladi programeri.
Kome je aplikacija namjenjena, zašto je korisna i šta bi olakšala – opis i svrha aplikacije
Aplikacija je namijenjena zdravstvenim ustanovama i svim građanima koji žele da doniraju krv i da budu uvedeni u evidenciju radi lakšeg i bržeg prikupljanja. Prije svega aplikacija je namijenjena onima kojima je krv potrebna. Aplikacija omogućava filtriranje ciljnih grupa potencijalnih donatora sa određenom krvnom grupom, koji su sposobni da doniraju krv u tom momentu. To znači, da će sistem automatski izabrati i obavijestiti samo one donatore koji nisu davali krv u recimo, protekla tri mjeseca, koji nemaju neku bolest zbog koje ne bi smjeli da doniraju krv.
U slučaju da je hitno potrebna krv, odmah se može reagovati i obratiti ciljnoj grupi davalaca, putem imejla, regionalnog SMS-a ili nekim drugim načinom obavještavanja na osnovu evidencije ko može i smije da donira krv. Ova aplikacija bi od momenta registracije novog davaoca sve relevantne podatke o njemu (kao što su: ime, prezime, adresa, krvna grupa, broj telefona, imejl, kada je poslednji put dao krv i slično) čuvala u bazi podataka.
Kada davalac donese odluku da da krv, on se putem istog sistema (Web ili mobilne aplikacije) prijavi i dobije digitalni dokument u vidu uputnice koji se čuva na telefonu sa kojim donator odlazi u nadležnu ustanovu da bi donirao krv.
Digitalna uputnica sadrži relevantne informacije potrebne da se cijeli proces završi sa što manje poteškoća.
Tako dobijamo sistem kojim je moguće u samo par klikova obavijestiti sve korisnike koji imaju određenu krvnu grupu koja je u potražnji i proslijediti im sve potrebne informacije. Aplikacija bi mogla da se proširi u skladu sa potrebama i zahtjevima korisnika.
Pored toga, aplikacija bi trebala da omogći jedan informativni portal koji bi sadržao sve informacije o krvnim grupama, dobovoljnom darivanju krvi, odgovore na česta pitanja korisnika i aktuelne novosti.
Takođe, nadležna institucija bi imala mogućnost da pomoću statističkih podataka odgovori na mnogobrojna pitanja, kao što su: Koliki je bio broj davanja krvi u proteklom periodu, koliki je broj davalaca krvi registrovan, koja je najčešća starosna dob davalaca itd..
Blood Donor Information System
Aleksandar Rujević
Nikola Marin