Ðaci u škole donose svašta, od hladnog oružja, noževa, čakija do bombi, što alarmira da se ovom problemu mora posvetiti ogromna pažnja roditelja, prosvjetnih radnika, ali i svih institucija u društvu koje se bave pitanjima maloljetnika.
Rekao je ovo Zdravko Kovačević, predsjednik Aktiva direktora prijedorskih srednjih škola, potvrđujući da nije usamljen posljednji slučaj M.Š. (15) koji je donio bombu u Srednju školu „Nikola Tesla“ u Kozarskoj Dubici, te se pohvalio drugarima, ali i očekivao da je proda.
„U prošloj školskoj godini takav problem smo imali i u prijedorskoj Mašinskoj školi i u Osnovnoj školi u Brezičanima. Maloljetnici su donijeli bombe u te dvije škole. Ti slučajevi su veoma brzo riješeni razgovorom sa roditeljima djece, policijom, pedagozima i psiholozima te direktorima tih školskih ustanova. To je bila opomena za sve, ali i alarm da se sa djecom mora više raditi na prevenciji u suzbijanju negativnih oblika ponašanja koje ih samo može dovesti u daljnju destrukciju“, kazao je Kovačević.
On je naveo da ove školske godine u Prijedoru nije primijećeno da u školu učenici donose opasne predmete i bombe, koji bi mogli da dovedu i do tragičnih posljedica. Dodao je da je u školama mnogo urađeno akcijom resornog ministarstva koje je imalo za cilj da smanji broj izostanaka učenika s nastave.
„Upravo učestali izostanci učenika s časova su prvi signal da se nešto događa sa djecom“, naveo je Kovačević.
Branko Gajić, pedagog u prijedorskoj Mašinskoj školi, smatra da otvoreni razgovor sa roditeljima i djecom mnogo može pomoći.
„Maloljetnik koji je donio bombu u Mašinsku školu sankcionisan je ukorom. Nije se išlo na drastičnu mjeru isključenja iz škole. To je u njegovom slučaju urodilo plodom, jer se popravio, počeo da uči. Od tada u našoj školi nije zabilježen nijadan slučaj u kojem je neko od srednjoškolaca donio eksplozivnu napravu. Međutim, sa djecom uvijek treba biti na oprezu. Suviše su veliki negativni uticaji ulice, nebriga roditelja o djeci koja onda svoje nezadovoljstvo ispoljavaju na pogrešen način, nasilničkim ponašanjem među vršnjacima ili pak u ekstremnim slučajevima donošenjem oružja u školu“, kazao je Gajić.
Radenka Karajica, voditelj tima za sprečavanje maloljetničke delinkvencije u prijedorskom Centru za socijalni rad, smatra da se u današnje vrijeme nelegalno oružje sve češće nalazi na dohvat ruke maloljetnicima.
„Nedavo smo imali slučaj grupe maloljetnika koji su pronašli odbačene puške, uzeli ih i pokušali da ih preprodaju na ulici. Na svu sreću, na vrijeme su osujećeni u toj namjeri. Među njima ima onih koji smatraju da su ukoliko posjeduju oružje veoma važni, jer se sa njim hvale među vršnjacima. Kao društvo dužni smo da mnogo više pažnje posvetimo upravo prevenciji, jer kada se oružje primijeti u školskim klupama, za neke stvari može biti kasno. No, sve se može i mora ispraviti“, kazala je Karajica.
Istakla je da je u ovoj godini evidentirano 55 novih maloljetnika koji su imali poremećaje u ponašanju i bili skloni vršenju različitih prekršajnih i krivičnih djela. U SJB Prijedor problem djece koja u škole donose nelagalno oružje takođe smatraju alarmantnim.
Školski psiholog Smiljka Banović ističe da je u svim slučajevima destruktivnog ponašanja učenika u školi najvažnija prevencija.
„Trenutno u prvim razredima srednjih škola organizujemo edukativna predavanja sa Centrom za socijalni rad i policijom s temom prevencije maloljetničke delinkvencije. Učenici se na tim predavanjima upoznaju šta je dozvoljno, a šta ne i kakve su kazne za eventualne prekrašaje i školi i van nje. Ključno u svemu je saradnja škole, učenika, Centra za socijalni rad i mentalno zdravlje, ali i roditelja kako bi se negativne pojave prevenirale“, navela je Banovićeva.
Nezavisne novine