U organizaciji opštinskog Odsjeka za civilnu zaštitu, uz pomoć deminerskog tima Republičke uprave Civilne zaštite i u saradnji sa Ronilačkim klubom „Buk“ iz Banjaluke juče su iz korita rijeke Sane sa četiri lokacije izvađena dva ručna raketna bacača tipa „zolja“ i „bazuka“, dva tromblona i nekoliko ručnih bombi.
Samostalni stručni saradnik u prijedorskom Odsjeku Civilne zaštite Draško Ðenadija naveo je da su odbačena minsko-eksplozivna sredstva izvadili iz rijeke na lokacijama Usoraca, Čarakova, Žegera i nedaleko od popularnog prijedorskog kupališta „Kićin“.
-Ova akcija je bila uspješna, ali je ovo i prilika da još jednoj apelujemo na građane da opasna sredstva i oružje ne bacaju u vodotoke i prirodu, jer su oni uvijek potencijalna opasnost za sve, rekao je Ðenadija.
On je dodao da su posebna opasnost ubojita sredstva odbačena u vodi jer ih voda nosi i uvijek se kreću, a njihovo uklanjanje zahtijeva i specijalno obučene ronioce.
-Sve nas zabrinjava kada oružje pronađemo u blizini kupališta kako je bilo danas, kada smo „bazuku“ pornašli da mjestu gdje ima puno ribara i kupača svih generacija, dodao je Ðenadija.
Vođa tima Republičke uprave Civilne zaštite za prikupljanje i uništavanje minsko-eksplozivnih sredstava Duško Anikić naveo je da, prije uklanjanja i neutralizacije minsko-eksplozivnih sredstava, ronilac s podvodnom kamerom snima teren i kada procijene da je bezbjedno, pristupaju izvlačenju minsko-eksplozivnih sredstva.
Anikić je rekao da su u Usorcima izvađena minsko-eksplozivna sredstva iz Sane na dubini većoj od osam metara.
Ronilac Boris Potočnik je potvrdio da je u Usorcima na dubini od 8,80 metara registrovao i dio teretnog uskotračnog vagona koji je virio iz mulja.
Prema pričama lokalnog stanovništva, diverzanti su u Drugom svjetskom ratu na ovom dijelu minirali uskotračnu prugu, a teretna kompozicija voza se survala u Sanu.
Glas Srpske