Medina Bjelotomić, dvoipogodišnja djevojčica iz Prijedora, danas se osjeća dobro nakon što joj je urađen operativni zahvat na otvorenom srcu, ali joj za dalje liječenje nedostaje novca.
Ona je operisana u janauru ove godine u italijanskom gradu Bergamu, a komplikovanu operaciju je izveo italijanski hirurg Vitali Pak.
Prema riječima Emine Bjelotomić, djevojčicine majke, sada im nedostaje novca za nastavak liječnja, propisane terapije i posebnu ishranu. Samo lijekovi za Medinu koštaju 5.000 evra, a ne mogu se nabaviti u BiH. Nezaposleni roditelji Emina i Zlatko susreću se sa brojnim preprekama.
„Takođe i dodatnu terapiju koju djete treba da primi suprug i ja ne možemo da platimo. Tu je i poseban režim ishrane za našu djevojčicu, a za koji nam trebaju dodatna sredstva. Najgore je jer nemamo ni vlastiti krov nad glavom. Živimo u tuđoj kući. Nemamo ni ogreva, a mjesečno za stanarinu treba izdvojiti 150 maraka“, priča Emina.
Roditelji ove hrabre male Prijedorčanke, kojoj je odmah po rođenju konstatovana srčana mana, sjećaju se da su prošli i pravu golgotu u potrazi za donatorima koji bi dali novac za operaciju njihove kćerke.
„Bukvalno nismo imali novca za Medinino liječenje. Otkako se rodila moja djevojčica je morala da odlazi na klinike u Banjaluci i Beogradu. Jedina nada za njen život bila je operacija. Obraćali smo se mnogima za pomoć pošto nam je doktor na Dječijoj klinici u Beogradu kazao da Medini bez operativnog zahvata život visi o koncu“, govori Emina.
Prijedorski socijalni radnici su shvatili njihovu muku, povezali su ih sa Agencijom lokalne demokratije i ti ljudi su učinli sve da Medina ode na operaciju u Italiju.
„Ljekari iz Italije su nam rekli da je Medina čudo od djeteta jer je preživjela veoma komplikovanu operaciju. Sa djetetom smo suprug i ja u Italiji boravili mjesec i po i zaista nemam riječi da opišem svu dobrotu koju smo dobili od nepoznatih ljudi. Oni su bili donatori i izdvojili su 20.000 evra kako bi spasili život našoj djevojčici“, kroz suze priča Medinina majka.
Dragan Došen iz prijedorske Agencije lokalne demokratije navodi da se posredstvom programa „Trento – Prijedor“ u podršci Medininom liječenju uključilo i oko 300 italijanskih porodica i institucija okupljenih u Udruženju „Djeca sa Dunava“.
„Mnogo je onih kojima smo poput porodice Bjelotomić pomogli. Zato se i nadamo da ćemo u saradnji sa prijedorskim Centrom za socijalni rad nastojati da održimo projekat i senzibiliziramo širu društvenu zajednicu za rješavanje problema u liječenju ljudi, a posebno djece kojoj su potrebne hitne operacije. Takve djece je u Prijedoru trenutno ima desetak“, kaže Došen.
Velikom broju djece potrebna podrška
Senka Rodić, defektolog u Centru za socijalni rad u Prijedoru, koja radi sa djecom sa posebnim potrebama, tvrdi da je u ovom gradu veliki broj onih koji poput Medine i njenih roditelja trebaju pomoć.
„Na evidenciji Centra je 340 djece sa posebnim potrebama. Njima su regulisana sva prava iz oblasti dječje i socijalne zaštite, jednokratne novčane pomoći i pomoći u namirnicama. Zahtjeva za ovakvim vidom socijalnih davanja je sve više. Želimo da maloj Medini pomognemo na sve načine kako bi ubuduće imala zdrav razvoj i napredak“, navodi Rodićeva. Ona ističe da je u Centru registrovano oko 40 djece koje imaju hronične bolesti, srčane mane, epilepsiju, dijabetes ili su oboljela od nekih vrsta karcinoma, a kojima je potrebna podrška u liječenju.
Nezavisne novine