Polaganjem vijenaca kod spomen-obilježja borcima Narodnooslobodilačkog rata, te kod spomenika borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata, u Omarskoj je tradicionalno obilježen 9. maj, Dan pobjede nad fašizmom.
Vijence su položile delegacije SUBNOR-a, Grada Prijedora, boračkih organizacija i političkih partija, uz poruke mira i želju da se stradanje kakvo je narod Kozare pretrpio u Drugom svjetskom ratu, više nikome ne ponovi. Vijenac je položen i pred spomenikom narodnog heroja Miloša Mamića.
Načelnik gradskog Odjeljenja za saobraćaj, komunalne poslove, zaštitu životne sredine i imovinsko-stambene poslove Dragoslav Kabić je novinarima izjavio da su i Omarska i kompletna teritorija grada odnosno stanovnici grada Prijedora dali veliki doprinos antifašističkoj borbi u Drugom svjetskom ratu, kao i u odbrambeno-otadžbinskom ratu.
„Mi moramo cijeniti sve one koji su dali svoje živote za ovo danas što mi ovdje živimo. Mi znamo šta se dešavalo, ali ova obilježavanja moraju se nastaviti da bi oni koji dolaze iza nas znali šta se ovdje dešavalo proteklih decenija ili u proteklom vijeku na ovom području“, poručio je Kabić.
On je dodao da je Omarska dala nesumnjivo veliki doprinos svemu tome.
„Mnogo boraca i u odbrambeno-otadžbinskom i u Drugom svjetskom ratu je dalo svoje živote za našu slobodu. Mi to ne smijemo zaboraviti i moramo njegovati svu ovu tradiciju potogovo ovih dana kad ase obilježava Dan antifašističke borbe ne samo kod nas nego i u čitavom svijetu“, istakao je Kabić.
Predsjednik gradske organizacije SUBNOR-a Veljko Rodić izjavio je novinarima da je ovo bila još jedna prilika da se oda pošta poginulim borcima iz odbrambeno-otadžbinskog i Drugog svjetskog rata i da se pošalju poruka mira i tolerancije u čitav svijet.
„Želimo da svi sporovi između naroda i političkih sranaka i građana rješavaju se nekim dogovorom, nekim sporazumom, a da nikada više ne bude rata. Najsretniji je čovjek koji živi u slobodi“, rekao je Rodić.
On je potvrdio i da je sa područja Prijedora poginulo 2307 partizana boraca, da je poginulo 4037 žrtava fašističkog terora te 990 djece sa područja opštine Prijedor.
„U Prijedoru je u ljeto 1941. godine ustaše su zaklale na najsvirepiji način ubile od 1500-2000 ljudi. Oni su sahranjeni u gradskom i jevrejskom groblju, a takođe, 1943. godine došlo je do provale partijske organizacije i ljudi koji su radili za Narodnooslobodilački pokret pa je bila hajka na njih i 184 lica su uhapšena i sprovedena logor, odakle se nisu vratili“, rekao je Rodić.
Dan pobjede nad fašizmom obilježen je i u LJubiji, gdje je delegacija Grada Prijedora položila vijence kod spomen-bista narodnim herojima. Devetog maja 1945. godine, bezuslovnom kapitulacijom nacističke NJemačke, završen je Drugi svjetski rat u Evropi.
Izvor: PrijedorGrad.org