U Prijedoru je obilježena 29. godišnjica odbrane grada u znak sjećanja na 30. maj 1992. godine, kada je u napadu muslimanskih paravojnih formacija poginulo 15 boraca iz redova vojske i policije, a 26 ranjeno.
Pored parastosa koji je služen poginulim borcima položeni su vijenci kod spomenika „Za krst časni“ gdje je održan i prigodan program.
Gradonačelnik Prijedora Dalibor Pavlović je obraćajući se prisutnima istakao da je naša obaveza da se prisjećamo i poklonimo žrtvama, da ne zaboravimo, ukazujući na činjenice.
„Istorija se ne može prekrajati, jer riječ ljudi koji su te dane preživjeli, a ovdje su među nama – jača je od toga. Među nama su danas i porodice koje su tog nesretnog dana ostale bez svojih najmilijih, a oni znaju istinu i sa ovog mjesta im poručujem – u svom bolu niste sami“, istakao je Pavlović.
On je dodao da je obaveza da uspomenu na njihove sinove, očeve i muževe zajedno čuvamo od zaborava, jer kako je rekao „njihova hrabrost ostaje ispisana u istoriji ovog grada“.
„Dijalog i razgovor – aduti su za čuvanje istorije, koja je svima nama podjednako bolna, jer narod koji ne čuva svoju istoriju, nema ni budućnost.Na nama je da praštamo, jer samo tako možemo graditi budućnost. A Prijedor, kakav je danas, opredijeljen je za budućnost u kojoj svi podjednako imaju mjesta, uz poruku da se više nikada i nikome ovako nešto ne ponovi“, poručio je Pavlović.
Predsjednica Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila grada Prijedora Zdravka Karlica rekla je da, i poslije 29 godina, još niko nije procesurin zbog svega ovoga što se toga dana dogodilo.
„Naša ogranizacija je počela obilježavanje ovog događaja 2007. godine, a samo zbog istine o dešavanju u gradu, da se zna i za ovaj događaj i neke koje su mu prethodili, za koje nikad niko nije odgovarao“, kazala je Karlica čiji je suprug podlegao povredama od ranjavanja prilikom ovog napada na Prijedor.
Ona je dodala da je cilj obilježavanja da dopre ta istina što dalje jer kako je naglasila „nisu samo Srbi zločinci, oni su bili prve žrtve i za to niko nije odgovarao“.
Pomenu za sve poginule u odbrani grada prethodilo je polaganje vijenaca na spomen ploču pripadnicima policije poginulim u odbrani grada u zgradi Policijske uprave Prijedor, a potom je ulicama prošla svečana povorka.
Izvor: PrijedorGrad.org